HERKES BASIT BIR SITE SEVIYOR

1.10.2019
  • Okunma sayısı :
  • 1081

Basit bir siteden kasıt aslında içerik olan sade ve kullanım olarak performanslı bir yapının açılımı olmaktadır. Kullanıcı deneyimini de aslında bunu hedeflemektedir. Kullanıcıların en iyi şekilde kullanımlar yapmaları için basitlik çok önemlidir. Yani basitlik sayesinde anlaşılırlık durumu üst düzeyde olacaktır. Yapılan araştırmalara göre de kullanıcılar bu süreçte basit siteleri sevmektedir. Aşırı öğeye boğulmamış, yapılması gereken işlemler direkt olarak yapılabilen bir yapı kullanışlılık adına gayet faydalı olacaktır. Bu süreçte tasarımcıların da aynı şekilde hareket etmeleri gerekmektedir. Tasarım olarak en iyi şekilde eçık ve net yapılara ihtiyaç duyulmaktadır.

Kullanıcı deneyimlerine baktığınız zaman site kullanımını direkt olarak etkileyen basitlik düzeyi e-ticaret sitelerinde de önemli bir unsurdur. Kullanıcılar karmaşık bir yapı gördükleri zaman aslında bunlara olan sempatileri azalmaktadır. Tabii ki yerine göre karmaşık yapılara da ihtiyaç duyulacaktır. Fakat bu karmaşıklığın yanında da gerekli açıklamalar yapılarak bilgilendirmeler verilmelidir. Bu olmazsa kullanıcıyı bir girdaba sokmuşsunuz demektir. Kullanıcı yapını içinde kaybolduğu zaman sitenin amacından uzaklaşıp istediği işlemi yapamayacaktır. Buda kullanıcıların zamanla siteden uzaklaşmalarına neden olmaktadır. Örneğin internet üzerinde bir ödeme işlemi yapan bir siteyi ele alalım. Bu süreçte bu siteden beklenen öncelikle güvenlik ondan sonra ise kolay kullanım yani anlaşılır bir tasarım olmaktadır. Basit bir site yerine karmaşık yapılar entegre edildiği zaman sitenin kullanımı zorlaşacaktır ve buda kullanıcı kitlesine olumsuz yansıyacaktır.

Basit bir siteden kasıt aslında kullanılan öğelerle de alakalı olmaktadır. Bazı flash tasarımlara baktığımız zaman ortaya bazen çok komik sonuçlar çıkmaktadır. Yani tasarımcı artık siteyi nasıl bir hale sokmuşsa sitenin amacı çok uzaklara gitmiştir. Bu süreçte aşırı düzeyde gereksiz öğelerinde entegre edilmesi sitenin performansını olumsuz yönde etkilemektedir. Aşırı gereksiz öğelerin kullanılması internet hızı düşük olan kullanıcılarda daha yavaş bir şekilde yükleneceğinden buda beklemelere neden olacaktır. Sitenin performansının düşmesi demek kullanışlılığında azalması demektir. Yine ortaya çıkan sorun karmaşık ve gereksiz bir yapı sonucunda olumsuz bir sonuç..

Günümüz trendlerine bakıldığında sadelik ve olgunluk popüler olmaktadır. Sitenin sade bir yapıya sahip olması kullanılan öğelerin az ve fonksiyonel olmaları gereksiz yapılardan kurtulmak gibi öğeler artık daha iyi bir noktada olmaktadır. Kullanıcı deneyimlerine bakıldığında kullanıcılar siteye ait birçok öğenin kullanılmadığı görülmektedir. Sitede o kadar gereksiz öğe olabiliyor ki hiç yüzüne bile bakılmıyor. Örneğin gereksiz animasyonların kullanımı buna örnektir. Animasyon olmayacak demiyorum ama aşırıya kaçılmaması gerekiyor denilebilir.

Sonuç olarak kullanıcılar kullanım yaptıkları süreçlerde basit ve açık yapıları daha sempatik ve verimli bulmaktadırlar. Sitelerde kullanılan gereksiz öğelerin ortadan kaldırılması ve tasarımında sade olması site şıklığını da olumlu yönde etkileyecektir.

SİZİN İÇİN NELER YAPABİLİRİZ ?

Bu güne kadar çalıştığımız yüzlerce firma için kurumsal kimlikler tasarladık, yeni markalar oluşturduk, kampanyalar hayata geçirdik, pazarlama stratejileri ürettik. Yaratıcılığımız ve deneyimlerimizle değere değer kattık. Değişmeyen tek şey heyecanımız, işimize duyduğumuz ilgi ve sevgi, iş ortaklarımıza yaşattığımız başarı ve gurur duyguları. Bizi arayın müşteri temsilcilerimiz gelip sizin için yapabileceklerimizi size anlatsın.

BİZE ULAŞMAK İÇİN

CONTACT

Image
LOKASYON
Rumeli Cd. 69/2 Nişantaşı
Image
TELEFON
+90 (212) 246-2232
Image
E-MAIL
destek@progenajans.com
info@progenajans.com
Image
Çalışma saatleri
Pzt-Cu 9.30 - 18.00
Ctsi 9.30 - 13.00